• Paz. Nis 2nd, 2023

Türkiye Haber

Türkiye ve Dünya Gündeminden en güncel haberler

Fenerbahçe ligden çekilecek mi? Ali Koç açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Olağan Yüksek Divan Heyeti Toplantısı Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıya; Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, idare konseyi üyeleri, Yüksek Divan Şurası Lideri Uğur Dündar, YDK üyeleri ve sarı-lacivertli kulüp üyeleri katıldı.

Divan konseyi toplantısına ağır bir iştirak olurken, birçok üye konuşmaları ayakta dinledi. Ali Koç, yapacağı konuşma için kürsüye gelirken salonda bulunan tüm üyeler ayakta alkışladı.

Dönüm noktasında olduklarına değinen Ali Koç, “Hep birlikte en sağlıklı kararları vermek durumundayız. Bir maç değerlendireceğiz bugün lakin bir maç üzerinden kıymetlendirme yapmayacağız. Bu maç bardağı taşıran son damla olduğu için üzerinde duracağız fakat temel badire son 10-15 yılda yaşatılanlar ve Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu durumdur. Biz bir maçta 2 tarafa yanılgı yapılan maçta bir kadronun ortalığı yangın yerine çevirmesi, oradan sonuç alması bizim fıtratımızda yok. 3 maç art geriye 10 kişi kaldık sesimizi çıkarmadık. Sivasspor-Galatasaray maçı 3 puan. Adana Demirspor-Fenerbahçe kaybedilen 2 puan direkt yarışa tesir eden 5 puan. Bu gözümüze batan, bir de ortada kaynayanlar var. Bir Şubat ayındayız yeniden. Bize operasyonlar daima Şubat ayında yapılıyor. Ersun Yanal periyodunda 22’nci hafta şampiyonluğun en büyük adayıyız, ondan sonra 7 maçta 21 puanın 18’ini kaybediyoruz. Bu hayatın olağan akışına bile karşıt. Yeniden erkenden söyleyip anlatacağız” diye konuştu.

“İYİ Kİ BU MHK GİTMİŞTİR”

Ali Koç, milyonların önünde tekme tokan cereyan eden maç izlediklerini söz ederek, “Şubat ayında tekrar katliama uğrayacağız diye düşünmedik değil. Kimileri dayak yedi lakin neredeyse tüm ekibin dayak yediği maçtan bahsediyoruz. Hakem ve VAR’ın maçın sonucunu etkileyecek bu kadar çok durum kabul edilemez hakem yanlışlarının yaşandığı öteki maç tahminen de yoktur. Bu yanılgıların hepsi istisnasız Fenerbahçe aleyhine gerçekleşmiştir. Bu hakem performansıyla pahalandırılacak bir maç değildir. Niyet perspektifinden bakılması gereken maçtır. Bu haftanın hakem atamaları giden MHK tarafından yapılmıştır. Yani ’bizden sonrası tufandır’ mantığıyla bizim maça atanmaması gereken biri en kritik maça atanmıştır. Âlâ ki bu MHK gitmiştir. Mert Hakan’ın golü bize nazaran yüzde yüz gol. Ele çarpmış, velev ki ele çarpmış, VAR görüyor, birebir VAR hakemin gözü önünde görmesi gereken, maçın sonucuna tesir edecek konumu göremiyor. Bu performansla değil niyetle anlatılacak bir durumdur. Net gol olan durumu ele çarptı diye vermedin, pekala sen bunu görüyorsun başkalarını niçin görmüyorsun. Görmüyorlar zira görmek istemiyorlar. Göremiyorlar değil. Bu durumda ne enteresandır ki bir tane rakip oyuncu itiraz etmiyor” halinde konuştu.

“NDIAYE ATILMASI GEREKEN MAÇI KARTSIZ TAMAMLADI”

Mücadelenin hakeminin Ndiaye’ye harikulâde tahammül gösterdiğini kaydeden Ali Koç, “Atılması gereken maçı kartsız tamamladı. Bu maç malum rakibimizle yaşansa neler olmuştu düşünsenize. Rakibimiz bu maçın birinci yarısını 9 kişi bitirmeliydi. Ve bu maçta bir oyuncu hiç kart görmeden maçı bitirdi. İngilizce ve Türkçe bilmeyen hocamız, hakeme Portekizce ’Faul, içeride de değil dışarıda. Neden faulü vermiyorsun? dedim’ diyor. Çat kırmızı kart. Herhalde CV’sine muharrir hakem arkadaş, ’Ben Jesus’u oyundan attım’ diye” dedi.

“YALANDAN ADALET İSTEMİYORUZ”

Ali Koç, palavradan adalet istemediklerini belirterek, “Çürümüş, kokuşmuş, kifayetsiz Türk hakemlik müessesi Sivas’ta yaşananlardan sonra ve Adana’da olanlardan sonra bu kuruluşunun iflas ettiğinin, tükendiğinin en değerli dokümanıdır. Bu bir evraktır. Yolsuzluğun dokümanı mi olur derler ya işte futbolda evrakı budur. 2 maçta 5 puan şampiyonluk yarışına tesir, büyük bir tesirdir. Ben son konuşmamda yalnızca Ali Palabıyık değil, o ve Yasin Kol’a uzun müddettir 2 ayı geçen mühlet zarfında maç verilmediğini tabir ettim. Tekraren bu mevzuyu söylediğim için hakemlik müessesinde yönlendirmeler vardır. Bir hakem, bir kadrosu katleder, sonraki hafta maç verilir o bildiridir. Bu dönem özelinde bu 2 hakem kusur yapmıştır. O yaygara koparılan maçta 2 taraf lehine de yanılgılar olmuştur. O maçı seyretmeyenler zannedersiniz Alanyaspor için rakibi doğranmıştır lakin çift taraflı kusur. O maçtan sonra Ali Palabıyık aylarca maç alamadı ve Yasin Kol öteki maçta. Benim bunu gündeme getirme sebebim öteki hakemlerin performanslarını etkilemeleri. Hasebiyle Ali Palabıyık’ı işimize gelince savunuyoruz durumu yok. İlkesel bir durum var. İnşallah başına girer bu husus. Sonra şunu diyecekler, şampiyonluk adayı rakibimiz dün gece uyandı. Zevkle izledik. Biz topa girmedikçe agresifleşiyorlar. Bizim arkadaşlar nahoş buluyor ancak ben komik buluyorum. Benim sesimi de kullanarak görüntü yapmışlar. Bu hiç konuşmayan kulüp bugüne kadar konuşmayan Sivas’ta da konuşmayan kulüp sesimi kullandı” diye konuştu.

“BİR EVVELKİ FEDERASYON TÜRK FUTBOL TARİHİNE EN AĞIR ZİYANI GÖRENDİ”

Ali Koç, kulüpler ortasında atışmalar olduğunu belirterek, “Orada birtakım şeyler ima ediliyor. Kimileri şunu diyecek ’siz 8 mart operasyonuna taş koydunuz. Sizler olmasaydınız bu hakemler temizlenmişti, artık de sıkıntı yanıyorsunuz.’ Açıklık getireyim. O da ilkesel bir husustu. O devirde bütün hakem imtihanları yani klasman imtihanları bir önceki federasyon tarafından ki bir evvelki federasyon Türk futbol tarihine en ağır ziyanı görendi. O kümesi temizleyeceklerdi ve büsbütün keyfiyetle hiçbir imtihana değinmeden istedikleri hakemi sisteme getireceklerdi, biz o açıdan dönem ortasında bu türlü saçmalık olur mu dedik. Öbür kulüpler de reaksiyon gösterdiler. Siz bunları engellediniz diyorlar. O denli değil. Gerçek hakemlik müessesinde devrimsel atama yapılacaktı. Tasamız liyakat ile yapılacağı için güç kimin elindeyse onun isteğine nazaran atama yapılacağı için karşısında durduk. Açık konuşmayı seven bir beşerim. Milyonları etkileyen bahislerde liderler, yöneticiler açıklama yapıyor. Gelin savlarını TV’de tartışalım dedik. Bu kadar inanıyorsunuz savınıza niçin gelmediniz?” halinde konuştu.

“İSMİMİZİ GEÇİRDİĞİNİZDE ÜSTÜMÜZE ALIRIZ”

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’nin düzgün niyetine inandığını söyleyen Ali Koç, “Ben bildiğimi ve yaşadığımı söylüyorum. Daha önceki federasyonlarla neler yaşadığımız kestirim edemezsiniz. En fahiş kusurlar da bu federasyon devrinde yapılıyor. Zira altını tutmak kolay değil. Murat Ilgaz Fenerbahçe kongre üyesi dendi. O denli bir şey çıkmadı. Geçen sene bir derbi öncesi hakemin Fenerbahçe ile ilgili şirketlerde çalışıyor savında olduğu üzere. Külliyen palavra çıktı. Özür var mı? Yok. Bu dönem Murat Ilgaz konusu. Murat Ilgaz, VAR atamalarından sorumlu. Baktırdık bu türlü bir şey çıkmadı. Ben 6 sene yöneticilik, 5 sene başkanlık yaptım. 40-45 yıldır futbol takip ediyorum. MHK ile zahmet yaşayan pek çok topluluk var. Ben MHK ile badiresi olup MHK’yi gaye almayıp lider vekillinin maksat alındığını hiç görmedim. Zira o lider istenen bir liderdi. Uygun ki gitti. Sonra cezalar dendi. ’PFDK lideri Fenerbahçe formasıyla karar alıyor’ denildi, reaksiyon gösterince de ’niye üstünüze alınıyorsunuz’ dediler. Ben aptal olmadıklarını biliyorum. Lakin samimi olmadıklarını da biliyorum. Sonra toplantıda ’niye üstünüze alınıyorsunuz’ dedi. ’İsmimizi geçirdiğinizde üstümüze alırız’ diyorum. Cezalar açıklandı. Şampiyonluk adaylarından en çok ceza alan biziz. Artık ne oldu, Lale Orta Türkiye’nin birinci bayan MHK lideri olarak atandı” tabirlerini kullandı.

“ONLARIN KEDERİ FENERBAHÇE DE DEĞİ, SIKINTILARI ALİ KOÇ”

Ali Koç, “Kulüpler Birliği Lideri sıfatıyla ’Ali Koç devamlı federasyonda’ diye laf çıkardılar” diyerek şunları söyledi:

“Ali Koç bir sefer kendi gelmedi dediler. Size taahhüt ediyorum hiçbir vakit TFF’ye yalnız gitmeyeceğimi söyledim onlara zira biliyordum bunu diyeceklerini. Başları bu türlü çalışıyor. Hakikaten gitmedim. Onların kaygısı Fenerbahçe de değil, sıkıntıları Ali Koç. TFF lideri ve grubunun İngiltere ziyareti vardı. ’Ali Koç uçakta Büyükekşi ile İngiltere’ye gidiyor’ dediler, ben o gün maçtayım. Doğruları ispat etmek zorundasınız. İftira atmak palavra söylemek bu ülkede çok kolay o yüzden doğruyu söyleyen doğrusunu ispat etmek zorunda kalıyor. Bunlar 2 ay bunu pişirdiler, son olarak resmi ağızdan beni tek başıma federasyonu ziyaret etmemin sakınca olacağını söylediler. Daima algı operasyonu. Artık Lale Orta. Çok tanımıyorum, bu baskıyı ne kadar kaldırır. Türkiye’de algılar gerçeklerin önündedir. Türkiye’de çok az insan baskı kaldırabiliyor.”

“VAR’I TÜRK HAKEMLERİNDEN KURTARMALIYIZ”

En kısa vakitte VAR’ın Türk hakemlerinden kurtarılması gerektiğini lisana getiren Ali Koç, “Bu öneriyi dün yaptık. Ağlamaya gelmedik dedik. VAR olmazsa olmazıdır futbolun. İnşallah önümüzdeki sene yarı otomatik ofsayt sistemi gelecek ve daha da rahatlayacağız. Bu zamanda VAR olmazsa olmazdır. Fakat VAR bizim ligimizde kullanıldığı üzere bilhassa Fenerbahçe’ye kullanıldığı üzereyse VAR bir canavardır ve şu anda bunu yaşıyoruz. En acil önlem olarak en kısa vakitte yabancı VAR hakemleri Türk futboluna getirilmelidir. Federasyon devre ortasında bunu denedi. Güya dostlar alışverişte görsün üzere denenmiş geldi bana. Bu niçin değerli, zira hakemin de yardımcılarının da niyeti performansı berbatsa en kıymetli sigorta, adaleti kullanan VAR’dır. Bu da dünyanın her yerinde bu türlü Türkiye hariç. Teklif kesinlikle acilen tahminen bu dönem geçti ancak önümüzdeki dönem VAR yabancı hakemlerden oluşmalı” dedi.

“VAR ATAMALARI MANUEL YAPILIYOR HALA”

Yapay zeka atamalarını ilkesel olarak desteklediklerini kaydeden Ali Koç, “Ama bu kusursuz çalışana kadar birkaç dönem geçecektir. Gerçek kullanılırsa yarar sağlayacaktır. Hakem atamaları bir kişinin iki dudağı ortasında olmamalıdır. Yapay zeka gelirse işlerin bilgiye bağlı yapılacağı için bu sistemi destekliyoruz. Bize söylenen hakem ve yardımcı hakemleri yapay zekanın atadığını bizim kuşkumuz var. Bize nazaran yardımcı hakemler yapay zekayla atanmıyor, yanılıyor olabilirim. Bütün VAR atamaları manuel yapılıyor hala. Kötülemek için söylemiyorum lakin bu başlangıç. Masraf ayak MHK’ye armağan verdiler. Kime verdiklerine siz karar verin. Ali Palabıyık diyoruz lakin temel hatalılar hakem ve VAR hakemidir. Kim Koray Gençerler, bu adam 2 sene önce uygun gidiyordu. Önderdik ve Fenerbahçe-Konyaspor maçı oynandı. Pelkas şahane bir gol attı, gole sevinirken burada eli icat eden durumu iptal eden VAR’daki hakem. Bu sene Konyaspor-Fenerbahçe maçı tesadüf yeniden Eskişehir’de. Valencia aptalca bir hareket yapıyor hakem görmüyor. Onu uyarıp Valencia’yı attıran yeniden bu arkadaş. Son olarak perşembe tekrar VAR hakemi bu arkadaş. Sonra Atilla Karaoğlan, Serkan Çınar bizim maça atananlar bu hafta. Serkan Çimen bizim 2 kez rahatsızlık duyup açıklama yaptığımız hakem. Karaoğlan’ı açmak istiyorum. VAR konuşmalarını dinlediğimiz hakem. Tartışmasız en tartışmalı konum dedim Sivasspor maçına. Durum aslında VAR protokolü nasıl olunur eğitim için kullanılacak durum. Ben kararımda duracağım diyor, katılır katılmazsınız ancak derslik konum. Ona Sivasspor maçıyla tıpkı müddet ceza vermek olacak iş değil. O Özdamar’ı kurtarmak için yapılmıştır” formunda konuştu.

“6 HAFTA MI UZUN SÜRE”

Federasyonun 3 Ocak’ta açıklama yaptığını ve 8 haftalık cezanın 6 haftaya indirildiğini belirten Ali Koç, “Neden onu da bilmiyorum. 3 Ocak’taki açıklamada diyor ki federasyon bu hakemlerle ilgili gerekli inceleme yapılmıştır. Sivasspor-Galatasaray maçı var hakemine vazife verilmeyeceği söz ediliyor. Özdamar ve Karaoğlan’a da uzun mühlet misyon verilmeyeceği söyleniyor. 6 hafta mı uzun mühlet. Sivas’taki hakem bir de. Laubalilik, gevşeklik direkt maçı katleden adam 6 hafta alıyor. Atilla Karaoğlan uzun mühlet maç almadı. İnsansa ki insan ’hata yaptım kararımın ardında durdum ben nasıl bu adamla tıpkı cezayı aldım diyecek.’ O işin travmasında aslında. Bir bakıyorsunuz birinci maçı haftanın en kritik 2’nci maçı. Latife üzere. Yapay zeka bu türlü istedi diyorlar sonra. FIFA kokartlı hakemler ki bulmakta zorlanıyoruz 10 puan alarak maça 3-0 galip başlıyorlar. Erkan Özdamar’ı söylüyorum bir adam tartışmasız en tartışmalı duruma imza atıyor 6 haftada maç alıyor. Karaoğlan yanılgısı bu kadar yüksek değil uzun mühlet maç almıyor. Yapay zeka bizim maça veriyor. FIFA kokartı diye soruyoruz yapay zeka diyor. Değiştirin kardeşim. Ceza bitince 10 puanla başlamasın. Bu sistemde en ağır cezayı verdiğiniz hakemi en kritik maçı dönüşünde veriyorsunuz. Öbür maçların da değeri var ancak sıkıntı maç var, nispeten daha kolay maç var. Bu öneriyi de yaptık. Şurada bir şey çıkıyor, bu dönem özelinde lakin genelde de fahiş yanılgılar daima bizim aleyhimize oluyor. Yıllarca unutulmayacak fahiş yanılgılarda daima bir kadronun lehine oluyor, bu tesadüf mü?” dedi.

“NE HALE GELDİK DERBİYE ATAYACAK HAKEMİMİZ YOK”

Ali Koç, derbiye atanacak hakem olmadığını kaydederek, “85 milyon ülke futbolla yatıp kalkan ülke derbiye atanacak hakem yok. Halil Umut Meler’e bir şey olmasın diye dua ediliyor. Geldiğimiz noktaya bakın. Yarınkiyle 7 derbi maçı oynanmış olacak. Zorbay Küçük, Ali Palabıyık, Volkan Bayaraslan, Ali Şansalan hepsi çuvallıyor son 4 derbi hakemi Halil Umut Meler” diye konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN AYIBIDIR”

“Dünyada 6 dönem içinde son haftada 3 şampiyonluk kaçıran kaç kulüp vardır” diyen Ali Koç, “Bence hiç yoktur. Dünyada kaç kadro ülkesini, devletini gaye almış bir terör örgütü tarafından atağa uğramış kumpas yaşamıştır. Hem de sportif ve finansal açıdan en parlak devrinde. Dünyada kaç ekibin otobüsüne silahlı hücum yapılmıştır. Hala faili meçhuldür. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin ayıbıdır. TFF’ye taarruz oluyor, sonraki gün yakalanıyor. Bir daha olmasın Allah korusun. Doğrusu budur. Türkiye Cumhuriyeti kudretli bir devlettir. Maç uğruna, futbol uğruna devleti bile zaafa uğratmayı göze alabiliyoruz. O olayı takip eden hafta bize zorla maç oynatıldı. Yabancı oyuncuların travma yaşadığı, Türkiye’den ayrılmak istediği, tahminen 40 kişinin hayatına mal olacak bir olaydan sonra hafta sonu bizim maç oynamamız istendi. Bir de vicdani hassasiyet nasıl olmaz. Bir kadro yöneticisi otobüs direksiyonundan foto verdi. Bunlar daima bize oluyor. 12 Mayıs’ta stat ve taraftar gaz saldırısına uğradı. En darbe yediğimiz periyotta bunları da yaşadık. Türkiye Kupası’nı kazanmış dönüyorduk Ankara’dan, ’ne oldu gaz sıkmadınız bana’ dedim ve pişkin pişkin ’organik gaz sıkıyoruz’ dediler. 2011’den beri yemeye doyamadılar. Demek ki biz sistemin kesimi değiliz. Faili meçhul bulunmuyorsa ülkemize saldıran terör örgütüne karşı tek savaşan Fenerbahçe ise Fenerbahçe’nin mağdur edildiği, haksızlığa uğradığı, maddi manevi çektiklerine hiçbir devlet, hükümet, siyasetçi biz bunu nasıl gidereceğiz demiyorsa, bunlar da işin içindedir. Bunu niçin diyorum. 3 Temmuz’dan 1-2 hafta sonra Deniz Feneri davası vardı ve kapalılık geldi. Bir tane haber sızdı mı? Kapalılık olmasına karşın 3 Temmuz davası sayfa sayfa verilmedi mi? Utanmadılar liderimizin fotosunu bastılar. Ben lideriniz olarak bunun büyük fotoğrafına bakmak zorundayım. Karar vermemiz lazım figüran mı olacağız yoksa uzun vadeli çıkarları müdafaa etmek ismine, ülke futbolunu temizlemek ismine bugünlerden feragat mı edeceğiz? Buna karar vermemiz lazım. Sizlerin huzurunda bunu masaya koymak istiyorum. Ben her şeyi, kendi başkanlığımı feda etmeye hazırım. Niçin zira önümüzde 2 yol var. Ligden çekilme falan saçma sapan şeyler, o denli bir şey yok. Aklınızın ucuna getirmeyin bunlar duygusal olarak söylenen şeyler. 15 hafta var Selahattin Baki’nin dediği üzere biz bu ligi bitireceğiz ve şampiyon bitireceğiz mi yoksa kâfi arkadaş bardağı taşırdınız sonu aştınız biz maça çıkmıyoruz mu diyeceğiz? 24’üncü hususa bakıyoruz. Bir yol bu yani maça çıkmamak maça çıkıp 1 dakika kalıp alandan ayrılmak lakin bu dönemi feda etmek. İnanın geleceğimiz için çok çok kıymetli bir adımdır” sözlerini kullandı.

“11’E 3 DEVAM KARARI ÇIKTI”

Yönetim heyeti olarak oylama yaptıklarına değinen Ali Koç, “Biz dün bunu oyladık. Bunu Konya maçında da yapmak zorunda değiliz. Bu türlü devam edip diğer maçta da yapabiliriz. 11’e 3 devam kararı çıktı, ben 3’ten biriydim zira kâfi artık. Bu camiayı siz ciddiye almıyorsunuz, bu camiayı yeri geliyor katlediyorsunuz, yeri geliyor ufak ufak ısıra ısıra yiyorsunuz. 2 yol var biri radikal yol, biri de sonuna kadar savaşıp çabayı vermek. Nereye kadar bu biçimde devam edebiliriz sorgulanmalı. Fenerbahçe’nin olmadığı bir Türkiye futbol ligi, futbol ligi değildir. Rakip grup ne diyor; her yerdeyiz. Biz adaletin, doğrunun yerindeyiz. TFF içine yuvalanmadık 20 yıldır. 20 yıldır kendimize çalışan medya ordusu yaratmadık, yapmayız da. Tüm gazetecilerden özür diliyoruz. Son maçımız son derece düzgün ele alındı. Lakin bir küme var ki kaygıları hem Fenerbahçe, hem de Ali Koç. Küçük bir küme var yalnızca Ali Koç. Durum bundan ibaret” dedi.

Bir cevap yazın

izmir escort istanbul escort