• Paz. Nis 2nd, 2023

Türkiye Haber

Türkiye ve Dünya Gündeminden en güncel haberler

Kahramanmaraş’ta 7.7 şiddetinde deprem: Can kaybı artıyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 284 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 323 kişi yaralandı. Yıkılan bina sayısı ise son belirlemelere göre bin 710. Türkiye’nin pek çok bölgesinden arama kurtarma ekipleri deprem bölgesine gönderiliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi’nden son duruma ilişkin bilgileri verdi. Erdoğan, “912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralanmıştır. 2 bin 470 kişi enkaz altından kurtarılmıştır. 2 bin 818 bina yıkılmıştır” bilgisini paylaştı. ,

Şöyle konuştu:

“Devletimiz deprem anından itibaren harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimize ilave onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. AFAD ve diğer kurumlarımız ekiplerini göndermiştir. TSK ve belediyelerimiz afet çalışmaları konusunda altyapısı olan kurumlarımız göreve çağrılmıştır.

Önceliğimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, bu sayı sürekli artmaktadır. Depremin hasara yol açtığı illerimizde yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Bakanlarımız deprem bölgesindeki şehirlerimize giderek çalışmaları koordine etmeye başladılar. Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri ve ekipmanları sevk edildi, ediliyor. AFAD tarafından yapılan planlamaya göre arama kurtarma ve yardım ekiplerine vatandaşlarımız da yardımcı oluyor. Herkes canla başla çalışarak olabilecek en hızlı refleksi vermiştir.

912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralanmıştır. 2 bin 470 kişi enkaz altından kurtarılmıştır. 2 bin 818 bina yıkılmıştır.

AFAD koordinasyonu dışında bölgeye gönderilen yardımlar kargaşaya yol açmakta ve amacına ulaşması zorlaşmaktadır. Uluslararası yardımlar için temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkeden yardım teklifleri ulaşmıştır.

Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu felaket günlerini geride bırakacağız. Gün 85 milyon tek yürek olma günüdür.”

İlk bilgiyi Oktay verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay depremle ilgili bilgi verdi.

Oktay “Ağır hava şartlarıyla mücadele ediyoruz. Bu hava şartları çerçevesinde olabildiğince bölgeye intikale başlandı. Bakanlarımız ekiplerimiz sahada. İlk etapta vefat, yaralı ve yıkılan binaya ilişkin bilgi vermek istiyorum.

Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz. Yine Maraş’ta an itibarıyla 200 yaralı, yıkılan 300 bina var.

Hatay’da 4 vefatımız, 7 yaralımız, 200 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 20 kaybımız, 200 yaralımız, 83 yıkılan binamız var.

Adıyaman’da 13 kaybımız, 22 yaralımız 100 yıkılan binamız var.

Diyarbakır’da 14 kaybımız 226 yaralımız, 20 yıkılan binamız var.

Urfa 18 kaybımız, 200 yaralımız yine 60 yıkılan binamız var.

Antep’te 80 kaybımız var. 600 yaralımız, 580 yıkılan binamız var.

Kilis’te 8 kaybımız, 200 yaralımız mevcut. Adana’da 10 kaybımız 118 yaralımız, 16 yıkılan binamız var.

Malatya’da 47 kaybımız, 550 yaralımız, 300 yıkılan binamız var.

Toplam olarak ise 284 yaşamını yitiren, 2323 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var” dedi.


Hatay’da çok sayıda bina yıkıldı.

Hatay’da devlet hastaneleri yıkıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesi Devlet Hastanesi’nin Yoğun Bakım ünetisenin bulunduğu 6 katlı A Blok depremde yıkıldı. Binada arama kurtarma çalışması yapılırken, binanın Acil Servisi’nde ise yaralı depdemzedelere hizmet veriliyor. Serviste yatan hastalar da bahçeye tahliye edildi. Yogun Bakım Ünitesi’nde kaç hastanın ve personelin bulunduğu henüz açıklanmadı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kentte devlet hastaneleri ile polis evinin yıkıldığını belirtti. Doğan “Antakya ve Kırıkhan’da yıkık binalar var. İskenderun’daki ve Antakya’daki devlet hastaneleri yıkıldı. Polisevi de yıkıldı. Vatandaşların oturduğu binalarda yıkıntılar var. Şu anda jandarmanın bahçesine bir karargah kurduk, bütün birimleri buraya topladık. Elimizdeki imkanlarla oralara müdahale etmeye çalışıyoruz. Havaalanı pistinde biraz sıkıntı var, uçakların inmesinde problem yaşanıyor. Mevcut imkanlarımızla faaliyetleri koordine ediyoruz. Hayatını kaybedenler var, çok sayıda da yaralımız var” dedi.

İskenderun ilçesinde farklı noktalarda birçok binanın yıkıldığı, onlarca binada da ağır hasar olduğu bildirildi.

Reyhanlı’da pansiyon yıkıldı

Hakay’ın Reyhanlı ilçesinde ise öğrenci pansiyonu olarak kullanılan ancak boş olduğu bildirilen 5 katlı Alice Tesisleri de yıkıldı. Reyhanlı’da toplam 4 binanın yıkıldığı, 7 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde çöken 5 katlı bin binada ise arama kurtarma çalışması yapılıyor. Dörtyol ilçesi Sahil Yolu depremde zarar gördü.

Gaziantep’ten yardım çağrısı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde de yıkım olduğunu belirten yurttaşlar yardım çağrısında bulundu. Enkaz altında kalanlar olduğu belirtiliyor.

‘Malatya felaketi yaşıyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin vurduğu Malatya’da çok sayıda binanın yıkıldığını belirterek “Burada en önemli ihtiyaç tecrübeli arama kurtarma ekiplerinin ve vinçlerin olması. Çalışmalar devam ediyor. Malatya, tarihin en felaket günlerinden birini yaşıyor. Belediye başkanları arkadaşlarımız ile birlikte olay yerlerini geziyoruz. Umarım çok fazla can kaybı olmaz, can kaybı daha fazla artmaz” dedi.

Araçla yola çıkmayın

Deprem bölgesinde ciddi trafik sıkışıklıkları yaşanıyor. Ambulanslara ve arama kurtarma ekiplerine yol açabilmek için deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza araçları ile yola çıkmamaları öneriliyor. Önceliğin enkaz altındakilere ulaşabilmek için yolların açık tutulması gerektiği belirtiliyor. Yine deprem bölgesindeki vatandaşların cep telefonlarını mümkün olduğu kadar kullanmaması bunun yerine iletişimlerini internet üzerinden sürdürmeleri öneriliyor.

Deprem bölgesinde yoğun kar yağışı olduğu bilgisi geliyor.

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek seviyede alarmı verdik” ifadelerini kullandı.

Kızılay’dan kan bağışı çağrısı

Kızılay’dan yapılan son açıklamada, “Deprem bölgesine kan sevkiyatı yapıyoruz. Ulusal kan stoklarımız mevcut, ilave ihtiyaçlar için Tüm Türkiye’de vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz” denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi deprem bölgesine gidiyor. MSB’den yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki bazı birliklerin de hasar gördüğü belirtildi. Açıklamada, TSK İnsani Yardım Tugayı unsurları ile nakliye uçaklarının göreve hazır olduğu kaydedildi.

Uluslararası yardım çağrısında bulunuldu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC (Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi) üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur.” bilgisi verildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’taki 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında en büyüğü 6,6 olmak üzere 32 artçı sarsıntının meydana geldiği belirtildi.

Depremin Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedildiği aktarılan açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin “4. seviye” olarak ilan edildiği bildirildi.

AFAD merkezinde tüm afet gruplarının toplandığı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 uçak görevlendirilmiştir. Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Deprem çoğu Orta Doğu ülkesinde hissedildi

Birçok Orta Doğu ülkesinde Maraş ve Antep merkezli deprem yoğun şekilde hissedilirken, artçı sarsıntılar Suriye, Filistin, İsrail, Lübnan, Kıbrıs ve Ürdün’ü de salladı.

Bölgedeki ülkelerde herhangi bir hasar ya da can kaybı olup olmadığına ilişkin bir bilgi henüz mevcut değil.

Suriye Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de yaşanan depremin etkilediği Halep, Hama ve Lazkiye’de 42 kişinin öldüğünü ve 200 yaralı olduğunu açıkladı. Suriye devlet medyasının daha sonra aktardığı bilgilere göre, Halep, Hama ve Lazkiye’de deprem nedeniyle en az 100 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bölgede acil durum ilan etti

Yaşanan büyük deprem sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bölgede acil durum ilan etti.

Adıyaman’da belediye başkanlığı binası yıkıldı

Depremin yıkıcı etkileri ortayaa çıkmaya başladı. 284 yurttaşın yaşamını yitirdiğini, 2 bin 323 yurttaşın da yaralandığı depremden etkilenen iller arasında yer alan Adıyaman’da ise Belediye Başkanlığı binası da yıkıldı.

Afad’dan ilk açıklama geldi

AFAD’dan gelen ilk verilere göre depremin şiddeti 7,4 olarak ölçüldü! Depremin merkez üssü ise Kahramanmaraş ilçesinin Pazarcık ilçesi.

Peş peşe artçı sarsıntılar

İlk depremin ardından aynı bölgede yaklaşık 9 dakika sonra 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha Gaziantep merkezli meydana geldi. Bölgede artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor.

Gaziantep Islahiye’de ise saat 04.58’de 5,2 büyüklüğünde bir artçı daha gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş valisini aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık’ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u arayarak bilgi aldı.

İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek seviyede alarmı verdik.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy:

Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, ”7.4 büyüklüğünde deprem gerçekten büyük bir deprem. Burası kritik yerlerden bir tanesi. Hatay’dan geçen Ölüdeniz fayı var ve Doğu Anadolu fayının birleştiği yerde. Önemli bir yıkım olabilir.” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası yangın çıktı

7.4 büyüklüğünde deprem sonrası Kahramanmaraş’ta bir bölgede büyük bir yangın çıktı.

Bakan Koca: Göçük ihbarları aldık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kahramanmaraş başta olmak üzere, birçok ilimizden göçük ihbarları aldık. Muhtemel yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz. Ayrıntılı bilgileri paylaşacağız. Büyük bir acı yaşamamayı temenni ediyoruz” açıklamasını yaptı.

İletişim Başkanlığı: GSM operatörleri kapasite artırdı

İletişim Başkanlığı, “Tüm GSM operatörleri kapasite arttırarak kapanan telefon hatları açılmıştır. Tüm vatandaşlarımıza duyurulur” açıklamasını yaptı.

Deprem sonrası AFAD’dan uyarı

AFAD, 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından iletişimin sürekliliğinin sağlanması için kritik uyarılarda bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,4’lük depremin ardından vatandaşlara “Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının” uyarısı yapıldı.

AFAD tarafından yapılan uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

“Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayati önemdedir. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının”

AFAD: 50 artçı deprem meydana geldi

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Yıkıcı birtakım artçı sarsıntılar meydana geliyor. Şu ana kadar 50 tane artçı meydana geldi. Muhtemelen bunun sayısı daha da fazla. Bunlardan üç tanesi 6’nın üzerinde. En büyüğü 6,6 büyüklüğünde. Depremin ivmesi 664 gal olarak ölçüldü. Yani daha çok 100 ve üzeri galde yıkımın beklendiğini biliyoruz. 664 gal en büyük depremin yer ivmesi olarak burada AFAD’ın merkezinde ölçülen değer. Diğer konularda müdahale ve diğer can ve hasarla ilgili size Fuat Oktay ilerleyen dakikalarda bilgi verecek” dedi.

BOTAŞ: Deprem bölgelerinde tedbiren doğalgaz akışı kesildi

BOTAŞ, Hatay ve Kahramanmaraş İl merkezi de dahil olmak üzere deprem bölgelerine doğalgaz akışının tedbir amaçlı durdurulduğunu bildirdi.

Kurumun açıklamasında “Ham petrol boru hatlarımızda yapılan kontroller sonucu herhangi bir hasar tespit edilmemiştir” ifadelerine de yer verildi.

BOTAŞ açıklamasında şunlar belirtildi:

“06.02.2023 tarihinde saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş İli Pazarcık İlçesi olarak açıklanan ve çevre illerde de hissedilen deprem meydana gelmiş olup BOTAŞ tarafından tüm ekipler hemen teyakkuza geçirilmiş, gerekli güvenlik tedbirleri alınarak hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

Hatay İl merkezi ile Kırıkhan İlçesi, Kahramanmaraş İl merkezi ile Pazarcık ve Narlı İlçelerine tedbir amaçlı doğalgaz akışı durdurulmuştur. BOTAŞ teknik ekipleri sahada gerekli kontrol ve müdahaleleri yapmaktadır.

Bölgedeki Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri ile koordineli olarak vatandaşlarımıza güvenli gaz akışı sağlanması amacıyla gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Ham petrol boru hatlarımızda yapılan kontroller sonucu herhangi bir hasar tespit edilmemiştir.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir cevap yazın

izmir escort istanbul escort